RADYO PROGRAMI: Birlikte Üretiyoruz — 3.Bölüm

Alper Can Kılıç
2 min readJun 25, 2023

Ferit Serkan Öngel & Uygar Dursun Yıldırım

📻 Gökçe Türkmen ile hazırlayıp sunduğumuz “Birlikte Üretiyoruz” programına 3. bölümüyle @acikradyo ‘da devam ediyoruz! 🥳

🎙️ Bu bölümün konukları kooperatifçilik alanında akademik çalışmalarını ve araştırmalarını sürdüren Ferit Serkan Öngel ve Uygar Dursun Yıldırım’dı. Programda, birlikte derledikleri “Şirketlerden Kooperatiflere, Rekabetten Dayanışmaya” ve “Krize Karşı Kooperatifler” kitaplarından konuştuk, yakın kooperatifçilik tarihine göz atarak kooperatif-şirket ikilemini irdeledik ve devlet aygıtlarının bugün geldiği işlevsizliği, yürütülen politikalar ışığında değerlendirip dayanışma kültürünün ihtiyaca yönelik yeniden uyanışını ve bu aşamada kooperatifin rolünü tanımlamaya çalıştık.

🔸 Program 21 Haziran Çarşamba günü saat 19:00'da Açık Radyo’da yayımlandı. Ama kaçıranlar üzülmesin;

🔸 Spotify üzerinde (https://open.spotify.com/show/7rC67EY4p3uKCkVJIa3so5) “Birlikte Üretiyoruz” ismiyle aratarak programımıza podcast olarak da ulaşabilirsiniz.

🔸 Ya da program kaydına Açık Radyo web sitesinde yer alan “podcastler” bölümünden https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz adresinden ulaşabilirsiniz.

🎶 Programları müzik parçalarıyla birlikte dinlemek isterseniz sizi playlistimize bekliyoruz:

https://open.spotify.com/playlist/7uqEpmVHrg8heKxcCk5tGK?si=f33b872db5a54092

👨‍👩‍👦‍👦🤝 Whatsapp grubuna katılarak programla ilgili haberler alabilir ve topluluğa katılabilirsiniz: https://bit.ly/wapp-birlikteuretiyoruz

“BİRLİKTE ÜRETİYORUZ” PROGRAMI HAKKINDA:

https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz

Yeni nesil bir kooperatif programı.

Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç, Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi’de yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla kendi deneyim ve araştırmalarından yola çıkarak, Türkiye’deki ve dünyadaki kooperatifçilik ve birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla kooperatif örneklerini inceliyor.

Alternatif bir üretim anlayışı nasıl olur araştırması yaparken yolları bir bilişim kooperatifinde kesişen Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç’ın, 4 senedir süren yolculukları içerisinde yaptıkları tartışmalar, araştırmalar ve deneyimler üzerine gelen paylaşma isteği ile bu programın tohumları atılır. Niyetleri kooperatifçiliği anlamak ve yaygınlaştırmak, bir işletme modeli olarak kooperatif olmayı tercih eden kişilerin deneyimlerini paylaşmak, emeğin sesinden doğrudan haberler almak ve birlikte üretmek için bir araya gelmektir.

Bu coğrafyada geçmişi çok eskilere dayanan, dönemin ihtiyaçlarına göre farklı şekillere bürünen; ahilik dönemi esnaf örgütlenmelerini de, imece kültürünü de, memleket sandıklarını da kapsayan; ardından yolu kooperatifçiliğe çıkan, şimdilerde yeni nesil kooperatifler şeklinde anılan bir serüvenin takipçisi ve yaşayanlarını konuk eden, yeni nesil bir kooperatif programı.

Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi içerisinde yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla Türkiye ve dünyadaki kooperatifçilik örneklerini inceliyor.

--

--

Alper Can Kılıç

Yaşam: Nefes, Sıhhât, Kaos, Doğa, Permakültür, Örüntü, Strateji, Felsefe, Sanat, Yönetim, Teknoloji, Gelişim, Algı, Empati, Değişim, Beklenti, Zafer ve Yenilgi.