RADYO PROGRAMI: 9.Bölüm — Tomurcuk Kooperatifi — Emine Yasemin Güler

Alper Can Kılıç
2 min readSep 24, 2023

📻 “Birlikte Üretiyoruz”un bu bölümünde 17.senesini tamamlamak üzere olan bir kooperatif deneyimi ile sizlerle birlikteyiz; hem de oldukça özel bir konu başlığında kooperatifleşen bir yapı. Türkiye’deki zihinsel engelli bireylerle çalışan ilk kooperatif olan Tomurcuk Kooperatifinin kurucu ortaklarından Emine Yasemin Güler bizlere içeriği çok değerli bir 25 dakika ayırdı.

📢 Dernek ya da vakıf girişiminde bulunmak yerine niye kooperatif yapısını seçtiklerinden, bu yapının varlığı ile engelli bireylere ve ailelerine yönelik yapılan çalışmalardan, sürdürülebilir ekonomik modellerinden, dayanışma kültüründen, benzer oluşumların yaygınlaşması için yaptıkları projelerden bahsettik. Aynı zamanda bir önceki programda konu olan sosyal kooperatifçiliğin Türkiye’deki en iyi örneği Tomurcuk Kooperatifi ile sizleri tanışmaya davet ediyoruz.

🔸 Program 13 Eylül çarşamba günü; saat 19.00’da Açık Radyo’da yayımlandı.

🔸Not: Fotoğrafta gördüğünüz taş üzerine nazar boncuğu boyaması, kooperatifte eğitim alan gençlerden bizlere hediye olarak iletildi. Bu yayın döneminin kıymetli anılarından biri olarak saklayacağız. Yapanların ellerine, düşünenin aklına, getirenin ayaklarına sağlık; çok teşekkür ederiz.

🔸 Yayın akışını kaçıranlar program kaydına Açık Radyo web sitesinde yer alan “podcastler” bölümünden ya da https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz adresinden ulaşabilirler.
Kayıt arşivi: https://acikradyo.com.tr/program/238849/kayit-arsivi

🔸 Spotify üzerinde “Birlikte Üretiyoruz” ismiyle aratarak programımıza podcast olarak da ulaşabilirsiniz.
Spotify kanal linki: https://open.spotify.com/show/7rC67EY4p3uKCkVJIa3so5?si=YpIOeud_TTOtRCIsGgF3Xw

🎶 Programları müzik parçalarıyla birlikte dinlemek isterseniz sizi playlistimize bekliyoruz: https://open.spotify.com/playlist/7uqEpmVHrg8heKxcCk5tGK?si=f33b872db5a54092

🎶 Programları müzik parçalarıyla birlikte dinlemek isterseniz sizi playlistimize bekliyoruz:

https://open.spotify.com/playlist/7uqEpmVHrg8heKxcCk5tGK?si=f33b872db5a54092

👨‍👩‍👦‍👦🤝 Whatsapp grubuna katılarak programla ilgili haberler alabilir ve topluluğa katılabilirsiniz: https://bit.ly/wapp-birlikteuretiyoruz

“BİRLİKTE ÜRETİYORUZ” PROGRAMI HAKKINDA:

https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz

Yeni nesil bir kooperatif programı.

Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç, Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi’de yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla kendi deneyim ve araştırmalarından yola çıkarak, Türkiye’deki ve dünyadaki kooperatifçilik ve birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla kooperatif örneklerini inceliyor.

Alternatif bir üretim anlayışı nasıl olur araştırması yaparken yolları bir bilişim kooperatifinde kesişen Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç’ın, 4 senedir süren yolculukları içerisinde yaptıkları tartışmalar, araştırmalar ve deneyimler üzerine gelen paylaşma isteği ile bu programın tohumları atılır. Niyetleri kooperatifçiliği anlamak ve yaygınlaştırmak, bir işletme modeli olarak kooperatif olmayı tercih eden kişilerin deneyimlerini paylaşmak, emeğin sesinden doğrudan haberler almak ve birlikte üretmek için bir araya gelmektir.

Bu coğrafyada geçmişi çok eskilere dayanan, dönemin ihtiyaçlarına göre farklı şekillere bürünen; ahilik dönemi esnaf örgütlenmelerini de, imece kültürünü de, memleket sandıklarını da kapsayan; ardından yolu kooperatifçiliğe çıkan, şimdilerde yeni nesil kooperatifler şeklinde anılan bir serüvenin takipçisi ve yaşayanlarını konuk eden, yeni nesil bir kooperatif programı.

Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi içerisinde yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla Türkiye ve dünyadaki kooperatifçilik örneklerini inceliyor.

--

--

Alper Can Kılıç

Yaşam: Nefes, Sıhhât, Kaos, Doğa, Permakültür, Örüntü, Strateji, Felsefe, Sanat, Yönetim, Teknoloji, Gelişim, Algı, Empati, Değişim, Beklenti, Zafer ve Yenilgi.