RADYO PROGRAMI: 8.Bölüm — Genç İşi Kooperatif — Yıldız Başaran ve Ethem Uğur Celep

Alper Can Kılıç
2 min readSep 24, 2023

📻 “Birlikte Üretiyoruz”da bu akşam Genç İşi Kooperatif’ten sevgili Yıldız Başaran ve Ethem Uğur Celep konuklarımız oldu.

📢 Genç İşi Kooperatif yürütücülüğünde ilerleyen, bileşenleri arasında Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ve İtalya’dan Haliéus’un olduğu, NewGenCoop — Yeni Nesil Kooperatifler Topluluğu projesi (Gökçe ve benim çalışan ortağı olduğumuz Albatros Bilişim Kooperatifi’nin de ‘kooperatifler arası etkileşim ve paylaşım platformu kurarak’ parçası olduğu bir projedir) aracılığıyla tanıştığımız arkadaşlarımızın deneyimlerini ve yolculuklarının nasıl/nerelere gittiğini dinlemek bizler için heyecanlıydı.

📢 Hem Genç İşi Kooperatif hem de farklı alanlarda üretim gerçekleştiren kooperatifleri bir çatı altında toplayıp, kurmayı hayal ettiğimiz büyük topluluğumuzun bağlarını örmeye niyet eden NewGenCoop projesi hakkında bilgi edinmek için,

🔸 Program 30 Ağustos çarşamba günü; saat 19.00’da Açık Radyo’da yayımlandı.

🔸 Yayın akışını kaçıranlar program kaydına Açık Radyo web sitesinde yer alan “podcastler” bölümünden ya da https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz adresinden ulaşabilirler.
Kayıt arşivi: https://acikradyo.com.tr/program/238849/kayit-arsivi

🔸 Spotify üzerinde “Birlikte Üretiyoruz” ismiyle aratarak programımıza podcast olarak da ulaşabilirsiniz.
Spotify kanal linki: https://open.spotify.com/show/7rC67EY4p3uKCkVJIa3so5?si=YpIOeud_TTOtRCIsGgF3Xw

🎶 Programları müzik parçalarıyla birlikte dinlemek isterseniz sizi playlistimize bekliyoruz: https://open.spotify.com/playlist/7uqEpmVHrg8heKxcCk5tGK?si=f33b872db5a54092

🎶 Programları müzik parçalarıyla birlikte dinlemek isterseniz sizi playlistimize bekliyoruz:

https://open.spotify.com/playlist/7uqEpmVHrg8heKxcCk5tGK?si=f33b872db5a54092

👨‍👩‍👦‍👦🤝 Whatsapp grubuna katılarak programla ilgili haberler alabilir ve topluluğa katılabilirsiniz: https://bit.ly/wapp-birlikteuretiyoruz

“BİRLİKTE ÜRETİYORUZ” PROGRAMI HAKKINDA:

https://acikradyo.com.tr/program/birlikte-uretiyoruz

Yeni nesil bir kooperatif programı.

Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç, Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi’de yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla kendi deneyim ve araştırmalarından yola çıkarak, Türkiye’deki ve dünyadaki kooperatifçilik ve birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla kooperatif örneklerini inceliyor.

Alternatif bir üretim anlayışı nasıl olur araştırması yaparken yolları bir bilişim kooperatifinde kesişen Gökçe Türkmen ve Alper Can Kılıç’ın, 4 senedir süren yolculukları içerisinde yaptıkları tartışmalar, araştırmalar ve deneyimler üzerine gelen paylaşma isteği ile bu programın tohumları atılır. Niyetleri kooperatifçiliği anlamak ve yaygınlaştırmak, bir işletme modeli olarak kooperatif olmayı tercih eden kişilerin deneyimlerini paylaşmak, emeğin sesinden doğrudan haberler almak ve birlikte üretmek için bir araya gelmektir.

Bu coğrafyada geçmişi çok eskilere dayanan, dönemin ihtiyaçlarına göre farklı şekillere bürünen; ahilik dönemi esnaf örgütlenmelerini de, imece kültürünü de, memleket sandıklarını da kapsayan; ardından yolu kooperatifçiliğe çıkan, şimdilerde yeni nesil kooperatifler şeklinde anılan bir serüvenin takipçisi ve yaşayanlarını konuk eden, yeni nesil bir kooperatif programı.

Açık Radyo 57. yayın döneminde Açık Dergi içerisinde yer alan “Birlikte Üretiyoruz” programıyla birlikte üretme deneyimleri üzerine konuşuyor, farklı alanlardan konuklarla Türkiye ve dünyadaki kooperatifçilik örneklerini inceliyor.

--

--

Alper Can Kılıç

Yaşam: Nefes, Sıhhât, Kaos, Doğa, Permakültür, Örüntü, Strateji, Felsefe, Sanat, Yönetim, Teknoloji, Gelişim, Algı, Empati, Değişim, Beklenti, Zafer ve Yenilgi.