ETKİNLİK: Devr-i Dâim Enstitüsü — İlk “Doğa ve İnsan Döngüsü” etkinliğini tamamladı.

Alper Can Kılıç
3 min readFeb 7, 2022

Sevgili Yasemin Uluçınar’ın (@1maviii ) daveti üzerine 🙏 ben de bildiklerimi ve hissettiklerimi paylaşmaya çalıştım. Gelecek etkinlikleri takip etmek için @devridaimenstitusu ‘nü takip edebilirsiniz.🌿

Etkinlik metni:
— — — — — — —

Yeni yılın yeni döngüsünde hem kendine hem de doğaya bir güzellik bırakır mısın? ☘

Hadi gelin, hep birlikte;

Doğayla insanın milyonlarca yıllık ilişkisini, modern zamanlarda yeniden konuşmanın zamanı geldi. Sanayileşme, şehirleşme, tüketim çağı derken doğayı ihmal ettik. İhmal ettiğimiz yerde iklim krizleri, doğal felaketler, üretimsel sıkıntılar baş gösterdi. Şimdi yeniden doğaya dönme ve doğadaki kendimizi tanıma, doğayla bütünleşme zamanı.

Doğa ve İnsan Döngüsü Atölyesi’nde 2 gün boyunca bir yandan iklim politikalarını, döngüsel ekonomiyi, permakültürü konuşacağız. Bir yandan da doğada ses ve hareket atölyesi, kırılganlık paylaşımları ile tabiat içerisinde tüm duyularımızı kullanarak kökleneceğiz. Böylelikle hem özümüzü hem de doğa ile bir oluşumuzu hatırlayacağız.
Hepinizi bekliyoruz.

Nedir bizi bu kadar toprağa doğru çeken enerji? Köklerimiz mi yoksa topraktan doğan içgüdülerimiz mi?

Hava kirliliği, yangınlar, seller derken yuvamız elden gidiyor. Kontrolümüz dışında gelişen olaylara bu kadar kaygılanırken içimizden kopan kendi kontrolümüzdeki fırtınalara ışık tutma zamanı geldi. ( @yaseminyapanar )

Amacımız, doğadan öğrenmek. Doğayı elimizden geldiğince koklamak, tatmak, görmek, dinlemek ve hissetmek. Bedenimizdeki duyularla şahitlik etmek. Bu ilham yolcuğunda doğa ile hemhal olmak ve varoluşa yeni anlamlar getirebilmek. ( @meriepuder ve @taylolaylo )

Doğa, dinmeden süren bir dönüşümü yok oluş ve varoluşun harmonisiyle kalbinde barındırır. Biz bu denklemin içinde ufak bir unsurdan ibaretken bütüne bakan gözlerimiz, doğanın ihtişamını anlamakta çoğu zaman çaresiz kalıyor. Varoluşumuzu anlamlandırmaya ve gelecek nesillerin selameti için çaba göstermeye birlikte devam edelim. ( @siyahperde )

Doğada görüşmek üzere… 😇

Kayıt formu: https://www.jotform.com/form/213625301838958

Etkinlik sonrası:
— — — — — — —

Paylaşmak, durmak, dönüşmek, susmak, gülüşmek, bilmek, bilişmek, koşmak, benleşmek, karanlıkta sesleşmek.

Küçük kelebek kanatlarını çırptı. Bazı rüzgarlar tohumları taşıdı. Uçtu uçtu ve elbet bir yere kondu. Bir parça yağmur, biraz soğuk. Sonra güneş toprağı ısıttı ve çatladı kabuk. Şimdi yeşereceği doğru zamanı bekliyor. Devr-i dâim olsun. 🙏🌱

--

--

Alper Can Kılıç

Yaşam: Nefes, Sıhhât, Kaos, Doğa, Permakültür, Örüntü, Strateji, Felsefe, Sanat, Yönetim, Teknoloji, Gelişim, Algı, Empati, Değişim, Beklenti, Zafer ve Yenilgi.